Rowerem przez piękne winnice Pomorza Zachodniego
6.09.2020
Pomorze Zachodnie to region, który w pierwszej kolejności kojarzony jest z nadmorskimi plażami. Utożsamienie go jednak jedynie z błogim wypoczynkiem na piasku byłoby ogromnym błędem, ponieważ Pomorze Zachodnie to region niezwykle zróżnicowany pod względem atrakcyjności turystycznej. Prócz nadmorskich kurortów województwo bogate jest również w liczne jeziora i rzeki, z których ochoczo korzystają wielbiciele kajakarstwa, windsurfingu, nart wodnych czy nurkowania. Piękno otaczającej przyrody tworzy idealną przestrzeń dla spacerowiczów. Miasta, miasteczka i okoliczne wsie kryją zaś wiele unikatowych zabytków i miejsc z historią, które warto odwiedzić. Pomorze Zachodnie od lat przyciąga także szeroką ofertą wydarzeń, eventów sportowych i kulturalnych, cieszących się ogromną popularnością wśród turystów z całego kraju. A czy coś ciekawego znajdą tu Rowerzyści – Winopijcy? Oczywiście!
O ile Pomorze Zachodnie miłośnikom dwóch kółek znane jest z licznych i różnorodnych tras rowerowych o charakterze ponadregionalnym lub nawet międzynarodowym, to nie wszyscy wiedzą, że w tym regionie na przestrzeni ostatnich kilku lat dynamicznie rozwija się polskie winiarstwo i powstają nowe lokalne winnice. Niektóre z nich są większe, inne mniejsze, a część z nich dopiero stawia swoje pierwsze kroki (Mapa Winnic Pomorza Zachodniego). Dzięki unikalnemu mikroklimatowi Pomorze Zachodnie to miejsce z ogromnym potencjałem enoturystycznym, którego eksploracja na rowerze może stać się niezapomnianą przygodą, łączącą wysiłek fizyczny z przeżywaniem piękna pokonywanych tras. Z pewnością „wisienką” na torcie tego doświadczenia może stać się przyjemność płynąca z delektowania się smakami i aromatami trunku Bachusa. Zatem czy wycieczka rowerowa połączona ze zwiedzaniem zachodniopomorskich winnic nie brzmi jak dobry plan na najbliższy wypad? Poniżej podpowiadamy, które winnice znajdują się w pobliżu szlaków rowerowych regionu, i które z pewnością warto odwiedzić.
Winnica Turnau
Winnica Turnau to największa winnica nie tylko na Pomorzu Zachodnim, dla także w Polsce, która mieści się w malowniczo położonej wsi Baniewice 50 km na południe od Szczecina. Na areale 34 ha uprawianych jest kilkanaście szczepów winorośli, z których powstają znane i doceniane w całym kraju jakościowe wina premium. W odrestaurowanym budynku z 1881 roku powstała nowocześnie wyposażona winiarnia, a także sala degustacyjna, w której mogą też odbywać się koncerty czy spotkania biznesowe typu konferencje.
Przedsięwzięcie to ma charakter rodzinny – obok Zbigniewa Turnau współzałożycielami są jego kuzyn Grzegorz – ceniony krakowski artysta, syn Jacek i przyjaciel pomysłodawca – Tomek Kasicki. Na współpracę pod względem kreacji wina zgodził się uznany winiarz z Nadrenii Frank Faust. Do rodzinnej firmy dołączył również w 2017 roku kuzyn Zbigniewa – Stanisław Turnau. Oferta winnicy w Baniewicach obejmuje zwiedzanie, degustacje, organizację imprez, warsztaty i szkolenia, możliwość noclegu w pokojach gościnnych, sprzedaż wina na miejscu i sprzedaż wysyłkową.
→ Dla miłośników wina, kochających jazdę na rowerze warto podkreślić, że Winnica Turnau leży blisko trasy rowerowej Blue Velo 3, której jedną z części jest odcinek Gryfino – Trzcińsko-Zdrój o długości ok. 44 km, który prowadzi m.in. do Baniewic. Wystarczy dosłownie kilka minut, by zbaczając ze szlaku znaleźć się w winnicy.
Winnice Kojder
Drugim pod względem wielkości ośrodkiem winiarskim na Pomorzu Zachodnim są Winnice Kojder, zlokalizowane w Babinku obok Bielic, około 40 km od centrum Szczecina. To przedsięwzięcie rodzinne prowadzone jest przez rodzeństwo – Annę i Artura, które jednakże bez wsparcia pozostałych członków rodziny byłoby niemożliwe. Na co dzień bowiem w uprawie winorośli pomagają zarówno dziadkowie, jak i rodzice.
Pierwsze nasadzenia zostały założone w 2015 roku, a obecnie winorośl rośnie na powierzchni 8 ha. Fakt, że winnice leżą w Otulinie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” nadaje temu miejscu niepowtarzalny i wyjątkowy mikroklimat. Dużą wartość dla założycieli winnic stanowi poszanowanie środowiska naturalnego, dlatego nie stosują oni chemicznych środków ochrony roślin ani syntetycznych nawozów. Oferta winnicy w Babinku obejmuje zwiedzanie, degustacje, organizację imprez, sprzedaż wina na miejscu i sprzedaż wysyłkową.
Dla „cyklistów” pijących wino cenną informację może stanowić fakt, iż winnica leży kilkanaście kilometrów od Jeziora Wełtyńskiego, które przecinają między innymi czerwona ścieżka rowerowa Odrzańsko–Bukowa, niebieska ścieżka rowerowa Wełtyńsko–Tywiańska, zielona ścieżka rowerowa Leśna, żółta ścieżka rowerowa Steklińska, pomarańczowy szlak rowerowy „wschodni”, łączący szlak Odrzańsko-Bukowy oraz Wełtyńsko-Tywiański.
Winnica Pałacu Rajkowo
Winnica Pałacu Rajkowo, trzecia pod względem wielkości w regionie, zlokalizowana jest tuż pod Szczecinem, we wsi Rajkowo, której historia sięga XIV wieku. Sam pałac, do którego obecnie można przyjechać, został wybudowany w 1907 roku. W 2014 roku zdewastowany obiekt został zakupiony przez obecnych właścicieli, którzy niezwłocznie przystąpili do kompleksowych prac restauratorskich i remontowych. W efekcie zakończonych w 2018 roku prac, zarówno pałac w Rajkowie jak i jego otoczenie, zmieniły swoje oblicze i służą dziś nowym funkcjom. Miejsce rodzinnych spotkań, wykwintnych przyjęć i niezapomnianych wzruszeń z dumą spogląda w swoją wielowiekową historię. Wraz z rozwojem oferty noclegowo-gastronomicznej pojawił się pomysł na uprawę winorośli i produkcji wina. Na powierzchni 4,5 ha posadzono 16 500 winorośli sprawdzonych białych niemieckich odmian, sukcesywnie dosadzane są również niewielkie ilości klasycznych i najnowszych odmian. Właściciele winnicy pragną dobrać odmiany optymalne do terroir, aby uzyskać wina najwyższej jakości. W sierpniu 2020 roku Winnica Pałacu Rajkowo zadebiutowała w świecie wina Solarisem 2019. Zaznając wypoczynku w Pałacu Rajkowo można zapoznać się z tradycją winiarską, zwiedzić winnicę czy wziąć udział w degustacji miejscowych trunków.
Podobnie jak w przypadku Winnicy Turnau, Winnica Pałacu Rajkowo znajduje się przy trasie rowerowej Blue Velo 3, czyli częściowo istniejącym szlaku rowerowym, biegnącym wzdłuż brzegu Odry. Docelowo trasa ma liczyć ok. 750–1000 km i przebiegać przez obszar aż 5 województw zachodniej i południowej Polski.
Winnica Darłowo
Winnica Darłowo to najdalej wysunięta na północ winnica w Polsce. Położona jest w samym Darłowie, w otoczeniu bujnych lasów i pól, w odległości zaledwie 4 km od morza. Winorośla winnicy zajmują obszar 2 ha, jednak właściciele nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Od stworzenia winnicy minęło już kilka lat. Początkowo zajmowała ona niewielki obszar. Posadzone na niej było 800 krzewów winorośli. Na ternie winnicy funkcjonuje również profesjonalna winiarnia, w której produkowane i rozlewane jest „nadmorskie” wino. To, o czym należy wspomnieć przy planowaniu wizyty w Winnicy Darłowo to możliwość skorzystania z oferty noclegowo-gastronomiczno-rekreacyjnej. Winnica bowiem znajduje się w Leśnym Dworku wybudowanym w 2002 roku, którego inspiracją był przepiękny Dwór Soplicowo. Podobnie jak mickiewiczowski gościniec to urokliwe miejsce zachwyca sielską atmosferą, gwarantując wszystkim – i dużym i małym, udane wakacje nad morzem. Las, piękna przyroda i bliskość Bałtyku sprawiają, że to miejsce to idealny wybór na wczasy z dzieckiem. Oferta winnicy w Darłowie obejmuje zwiedzanie, degustacje, organizację imprez, możliwość noclegu, sprzedaż wina na miejscu i sprzedaż wysyłkową.
Winnica Darłowo leży przy trasie rowerowej Velo Baltica, która stanowi część europejskiej trasy wokół Morza Bałtyckiego Eurovelo 10. Zachodniopomorska część szlaku rowerowego przebiega od Świnoujścia przez wszystkie miejscowości nadmorskie do wschodniej granicy województwa zachodniopolskiego z województwem pomorskim.
Winnica Sydonia
Winnica Sydonia, o wielkości 1 ha, położona jest na pograniczu Niziny Szczecińskiej i Pojezierza Pomorskiego we wsi Trzebiatów koło Stargardu. Unikalne położenie w strefie wałów polodowcowych – nieopodal doliny rzeki Krąpieli, oczek polodowcowych oraz ozów Kiczarowskich nadaje winom wyjątkowo regionalny charakter. Nazwa winnicy związana jest z ciekawą XVI-wieczną historią szlachcianki pomorskiego rodu – Sydonii, mieszkającej w okolicach winnicy, która została posądzona o czary i rzucanie klątw, w wyniku czego została skazana na ścięcie głowy i spalenie na stosie. Winnica została założona w 2013 roku i jest winnicą rodziną, której właścicielami są Sebastian i Dagmara Pilczuk. We wsi funkcjonuje zabytkowy hotel Akacjowy Dwór z 1855 roku, w którym można skorzystać z noclegów. Oferta Winnicy Sydonia obejmuje zwiedzanie, degustacje, organizację imprez, szkolenia i warsztaty oraz sprzedaż wina na miejscu. Degustacje wina w Winnicy Sydonia nie ograniczają się jedynie do trunku, ale podczas ich trwania można spróbować nietuzinkowych serów i wypieków, przygotowanych przez samych właścicieli.
Winnica Sydonia położona jest tuż przy 30-kilometrowej Brązowej Trasie Rowerowej, która zaczyna się i kończy w Stargardzie – jednym z najstarszych miast w Polsce. W samej wsi Trzebiatów istnieje XV-wieczny kościół zbudowany z kamieni narzutowych i zabytkowy cmentarz. Planując wizytę w winnicy można pomyśleć o przystanku w Pęzinie, gdzie warto zwiedzić średniowieczny Zamek Rycerski. Z Pęzina, przez Czarnkowo dojechać do Marianowa, gdzie znajduje się przepiękne jezioro, w którym można się wykąpać lub skorzystać z innych wodnych atrakcji, wypożyczając kajak lub rower wodny.
Winnica Zodiak
Winnica Zodiak to niewielka butikowa winnica o powierzchni 1 ha zlokalizowana we wsi Zagozd koło Drawska Pomorskiego. Położona jest na łagodnych malowniczych wzniesieniach ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Winnica na rynku zadebiutowała niedawno, ale wina Pana Mirosława Krasnowskiego znane i cenione były już dobrych kilka lat. Pan Mirosław swoją winnicę prowadzi z pełnym poszanowaniem miejscowej fauny i flory, w dużej odległości od przemysłowych upraw rolniczych. Roczna produkcja nie przekracza 3000 butelek, a poszczególne wina to krótkie serie po 300-500 butelek. Produkcja Winnicy Zodiak jest niezwykle autorska na każdym jej etapie. Warto zwrócić uwagę na oryginalne etykiety, przedstawiające znaki zodiaku, namalowane przez Władysława Gałkę. Jak dotąd światło dzienne ujrzały cztery zodiakalne wina: różowe (Lew), czerwone (Byk), pomarańczowe (Bliźnięta) i, jedyne takie w Polsce, czerwone musujące (Wodnik), które zdobyło tytuł “The Best of Poland”. Oferta winnicy Zodiak obejmuje zwiedzanie, degustacje, szkolenia i warsztaty oraz sprzedaż wina na miejscu i sprzedaż wysyłkową.
Obok winnicy Zodiak przebiega rowerowy szlak „Wzgórza Moreny Czołowej”, liczący 58 km. Przebiega on brzegami 8 jezior, poprzez wspaniale ukształtowane przez lodowiec tereny moreny czołowej i moreny dennej, pełne wzniesień i pagórków, dolin i obszarów równinnych.
Winnica Binowo
Winnica Binowo jest położona pod Szczecinem, w malowniczej otulinie Puszczy Bukowej, czemu zawdzięcza swój niepowtarzalny charakter. Puszcza Bukowa jest znana z licznych wzgórz, pięknych jezior i tajemniczych lasów województwa zachodniopomorskiego. Została założona przez Mirosława Grabowskiego w 2011 roku. Produkcja wina i uprawa winorośli jest rodzinną pasją i tradycją, która bierze swój początek od babci właściciela. Być może dlatego w oferowanych przez winnicę winach można wyczuć domowy charakter… Oferta winnicy w Binowie obejmuje zwiedzanie, degustacje oraz sprzedaż wina na miejscu.
Winnica Binowo zlokalizowana jest przy wielu trasach rowerowych, takich jak np. „Nad jezioro Binowskie” biegnącej ze Szczecina do Binowa przez Puszczę Bukową i liczącą ok. 21 km czy „Bukowe – Kołowo – Binowo – Glinna- Bukowe” liczącej ok. 30 km.
Oprócz przedstawionych winnic na Pomorzu Zachodnim działają jeszcze inne – mniejsze lub dopiero rozpoczynające swoją przygodę w winiarskim świecie. Są to m.in. Winnica Emila niedaleko Przelewic, Winnica Bekasiak pod Pyrzycami, Winnica Tennis&Wine pod Koszalinem, czy Winnica Tecławska Góra na pograniczu województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego.
Jak widać Pomorze Zachodnie, obok innych regionów Polski, również ma wiele do zaoferowania miłośnikom dwóch kółek i wina. Jeśli jesteś entuzjastą rowerowych wypadów i odkrywania winnego świata koniecznie zaplanuj wycieczkę rowerową, której punktem na trasie, lub celem samym w sobie, będą pomorskie winnice. Umów się na zwiedzanie plantacji, degustację lokalnego wina i rozmowę z winiarzami regionu. Naprawdę warto!
Zobacz mapę Winnic Pomorza Zachodniego >>
Opracowanie artykułu:
Marta Sidorkiewicz, Stowarzyszenie Winnice Pomorza Zachodniego
Aby zamówić kartę należy zalogować się do konta. Jeżeli nie posiadasz konta w Otovino.pl, zarejestruj się.
Aby dodać obiekt do ulubionych zaloguj się. Jeśli nie posiadasz konta, zachęcamy do jego założenia!