Winnica Steinberg
Winnica Steinberg zawdzięcza swoją nazwę pruskiej wsi założonej prawie 470 lat temu nad jeziorem Szóstak Duży w Powiecie Ełckim, obecnie noszącej nazwę Szczecinowo. Ta część Pojezierza Ełckiego, zwana przez wzgląd na swoją charakterystyczną topografię polodowcową Mazurami Garbatymi, odznacza się szczególnymi walorami krajobrazowymi, ale również bardzo surowym klimatem z przeważającymi wpływami kontynentalnymi, a zatem z krótkim upalnym latem i długimi mroźnymi zimami.
Występowanie kompleksów leśnych i licznych jezior łagodzi tylko w pewnym stopniu warunki klimatyczne; długo utrzymująca się pokrywa śnieżna, silne wiatry zachodnie, północno-zachodnie oraz minimalne temperatury spadające nawet do -30°C czynią uprawę winorośli na tych terenach szczególnie trudną.
Szczecinowo rozciąga się na licznych zboczach morenowych, które skrywają gleby żyzne, choć płytkie. Składają się na nie gliny i piaski z raczej obojętnym odczynem, ze wskazaniem na lekko kwasowe. Wody gruntowe zalegają na poziomie 1,8m. Na winnicę Steinberg składają się cztery małe parcele o łącznej powierzchni ok. 0,1 ha (350 krzewów), o wystawie południowej ze średnim nachyleniem 5%. Winorośl prowadzona jest w formie niskiego podwójnego Guyota (na wysokości 30cm).
Na miejscu
-
Wino białe
-
Wino czerwone
-
Wino różowe
-
Szczepy