Najważniejsze wydarzenia i konkursy winiarskie w Polsce
10.06.2021
Czas czytania: 20 min.
Sezon winiarski w pełni. Coraz częściej sięgamy po wina z naszych rodowitych winnic, wspierając polskich winiarzy i producentów win.
Jednym z najbardziej istotnych elementów świadczących o jakości produkowanego wina, są zdobyte medale i odznaczenia podczas konkursów winiarskich, w których jury często zasiadają krytycy, sommelierzy oraz doświadczeni koneserzy win. Ich ocena to najcenniejsza wskazówka – w końcu lata praktyki, zdobyte doświadczenie oraz wyczucie smaku są najlepszą wizytówką dla samego wina. Chcąc ułatwić Wam wybór najlepszych polskich trunków oraz śledzenie winiarskich wydarzeń, przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych konkursów winiarskich i wydarzeń w Polsce tego roku!
SPOT., Poznań Dolna Wilda 87
pierwsza połowa czerwca
Coroczny festiwal polskiego wina w Poznaniu, podczas którego ogłaszone zostają wyniki konkursu Polskie Korki, odbywającego się dzień wcześniej. W ogrodzie SPOT. Odbywają się degustacje komentowane wraz z pairingiem polskich win i dań przygotowanych przez szefa kuchni, cykl seminariów oraz premiery nowych win. Organizatorzy wydarzenia: Fundacja SPOT., Winicjatywa, Ferment.
Zamek w Janowcu nad Wisłą
drugi tydzień czerwca
Święto rozpoczynające sezon festiwali polskiego wina odbywające się na dziedzińcu Zamku w Janowcu. Podczas tego wydarzenia możemy spróbować między innymi pierwszych roczników win od winiarzy należących do Małopolskiego Przełomu Wisły. Tegoroczne Święto Wina obfituje aż w trzy dni atrakcji dla wszystkich, którym wino jest szczególnie bliskie. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły
- Kazimierskie Winobranie
Kazimierz Dolny
pierwszy weekend sierpnia
Festiwal organizowany w Małopolskim Przełomie Wisły odbywa się na zamku w Kazimierzu Dolnym. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły. Nie zabraknie tu polskich producentów wina, kuchni polskiej, a także występów muzycznych… w sam raz na wakacyjny wieczór z przyjaciółmi. Wydarzenie kończy się rozstrzygnięciem konkursu na najlepsze wino.
Winnica Dwie Granice
pierwszy tydzień sierpnia
Konkurs Polskich Win to profesjonalny konkurs winiarski odbywający się od 2014 roku. Wina podczas konkursu oceniane są przez profesjonalne Jury, pod przewodnictwem Tomasza Koleckiego, złożone z członków SSP doświadczonych w ocenie i pracy z winem oraz zaznajomionych z każdym charakterem polskiego wina. Przyznawane medale to nie tylko wyróżnienie i dowód uznania dla twórców wina, lecz także gwarancja jakości i rekomendacja dla konsumentów i branży winiarskiej. Organizatorem konkursu jest Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro Cultura” oraz Stowarzyszenie Sommelierów Polskich.
- Dni Wina w Jaśle
Jasło
ostatni weekend sierpnia
To jeden z najstarszych festiwali winiarskich w Polsce, podczas którego możemy skosztować win od winiarzy z Podkarpacia, innych rejonów Polski oraz z zagranicy. Czas urozmaicają tu występy artystyczne, a szczególnym momentem Dni Wina jest ogłoszenie wyników konkursu win. Organizatorem jest Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy Vinum Pro Cultura. To najlepsza okazja do poznania tej części naszego kraju w winiarskim klimacie.
Centrum biznesowe Międzynarodowych Targów Poznańskich
ostatni tydzień sierpnia
Przez trzy dni, najlepsi polscy producenci win i cydrów mają okazje zaprezentować swoje trunki. Targi WINO to także szansa na poznanie oferty enoturystycznej poszczególnych winnic. Ta forma rekreacji łącząca wypoczynek z pobytem w winnicy cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Spędzenie czasu podczas wydarzenia być może zachęci poszukujących najatrakcyjniejszych zakątków naszego kraju, aby właśnie w ten sposób spędzić swój najbliższy urlop.
Wrocław-Partynice, Tor Wyścigów Konnych
wrzesień
Młody festiwal winiarski odbywający się na terenie Toru Wyścigów Konnych we Wrocławiu. Podczas dwudniowej imprezy mamy możliwość spróbowania win dolnośląskich producentów oraz wyrobów lokalnych browarów, współpracujących w ramach Dolnośląskiego Szlaku Piwa i Wina. Jest to także okazja do wzięcia udziału w degustacjach komentowanych, a sam festiwal poprzedzają cykliczne wydarzenia w winnicach. Organizatorem jest Stowarzyszenie Winnice Dolnośląskie.
- Winobranie w Zielonej Górze
Zielona Góra
drugi tydzień września
Najsłynniejszy polski festiwal winiarski odbywający się wspólnie z Dniami Zielonej Góry. W tzw. Domkach Winiarza, na płycie Starego Rynku, lubuscy producenci przedstawiają swoje wina w czasie tygodniowej imprezy. Prowadzone są degustacje komentowane, restauracje oferują dania łączone z lokalnym winem, odbywają się wycieczki winobusów do winnic, a także ma miejsce Gala Lubuskiego Wina. Organizatorami festiwalu są Urząd Miasta, Zielonogórski Ośrodek Kultury oraz lokalne fundacje.
- Święto Młodego Wina
Sandomierz
listopad
To najstarsze święto wina w Polsce przyciąga turystów oraz posiadaczy “paszportu enoturysty”. Zapraszani są tu nie tylko sandomierscy winiarze, ale także winiarze z innych rejonów kraju. W poszczególnych restauracjach, bistrach oraz kawiarniach możemy spróbować dań ze specjalnego menu wraz z młodymi winami. Zwieńczeniem wydarzenia jest wieczorny koncert. Organizatorem jest Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy.
- III Międzynarodowy Konkurs Winiarski o Medal ENOEXPO
Międzynarodowe Targi Wina ENOEXPO w Krakowie
pierwszy tydzień listopada
Każdego roku w konkursie bierze udział kilkudziesięciu producentów i importerów wina z całego świata. Medal Międzynarodowych Targów Wina w Krakowie ENOEXPO to przede wszystkim prestiżowy znak jakości, świadczący o wyjątkowych walorach smakowych trunku i pomagającym winom odnieść komercyjny sukces.
- Konkurs Polskich Win i Cydrów o Medal ENOEXPO
Międzynarodowe Targi Wina ENOEXPO w Krakowie
pierwszy tydzień listopada
Główną ideą konkursu jest promocja wina i cydrów produkowanych w Polsce. Najlepsze wina i cydry, zgłoszone w poszczególnych kategoriach, uhonorowane zostają Medalami Targów ENOEXPO. Sprawdźcie jak wyglądają targi wina przez wielkie T!
- Międzynarodowy Konkurs Win GALICJA VITIS
Podkarpacie
Międzynarodowy Konkurs Win GALICJA VITIS opiera swoją idee na kultywowaniu historycznych tradycji winiarskich oraz zacieśnianiu przyjaznych kontaktów z krajami winiarskimi Środkowej Europy. Konkurs to doskonała okazja do promowania win z krajów winiarskich na polskim rynku oraz porównywania ich jakości z winami na rynkach zagranicznych. Organizatorem Konkursu jest Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa GALICJA VITIS, prowadząca także szkołę dla winiarzy – Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle.
Mamy nadzieje, że wybierzecie spośród wydarzeń i konkursów winiarskich, wasze idealne miejsce do tworzenia nowych winnych doświadczeń i zafascynujecie się winem jak my!
Aby zamówić kartę należy zalogować się do konta. Jeżeli nie posiadasz konta w Otovino.pl, zarejestruj się.
Aby dodać obiekt do ulubionych zaloguj się. Jeśli nie posiadasz konta, zachęcamy do jego założenia!