Winnice Wzgórz Trzebnickich
Winnice Wzgórz Trzebnickich są pionierem uprawy winorośli na tych terenach i należą do absolutnej czołówki producentów wina w Polsce. Rafał Wesołowski pierwszych nasadzeń dokonał tu w 2008 roku, ale swoje pierwsze amatorskie wina wyprodukował przeszło 25 lat temu! Pasmo Wzgórz Trzebnickich jest morenowym pasmem spiętrzonych wzniesień. Główny wał o wysokości 200-250 m n.p.m. zaznacza się wyraźnie w krajobrazie regionu i jest otoczony obszarami nizinnymi – od południa pradoliną Odry i od północy pradoliną Baryczy. Wg danych historycznych są to najstarsze udokumentowane miejsca uprawy winorośli w Polsce. Już za panowania Henryka Brodatego (1168–1238) w trunek rodem z winnicy książęcej pod Trzebnicą zaopatrywano dwór książęcy. Dodajmy – było to jedyne wino, które pijała księżna Jadwiga, żona Henryka Brodatego. Ciepły, umiarkowany klimat Dolnego Śląska, a w szczególności na Wzgórzach Trzebnickich, jest bardzo zbliżony do tego panującego w Burgundii, co przekłada się na najdłuższy w Polsce okres wegetacyjny. Południowo-zachodnie stoki winnic (Węgrów i Jaksonowice), lessowe podłoże dają doskonałe warunki uprawy oraz wyjątkowe wina.
Winnice Wzgórz Trzebnickich słyną zarówno z wyjątkowej jakości win spokojnych, jak i musujących. Wyjątkową jakość swoich produktów Rafał Wesołowski zawdzięcza minimalnej ingerencji w uprawę winorośli i, jak podkreśla, stosowanie praktyk biodynamicznych daje w rezultacie wina niezwykle „szczere”. W ofercie znajdziemy zatem także wina naturalne, bez dodatku siarki, niefiltrowane i nie stabilizowane. W 2020 roku powstało aż 6 różnych pet-natów, win wytwarzanych tzw. metodą pradawną (méthode ancestrale). Dla miłośników metody klasycznej dostępny jest także mus z 2014 roku (60%pinot noir, 40% Chardonnay), dojrzewający 66 miesięcy na osadzie. A oprócz wspomnianych pet-natów Pinot Gris oragne wine leżakowany 7 miesięcy w burgundzkich beczkach z dębu francuskiego.
Wielkość winnicy
Łączna powierzchnia Winnicy Węgrów i Winnicy Jaksonowice to 3,5 ha.
Nagrody i wyróżnienia
Wina z Winnic Wzgórz Trzebnickich są jednymi z najczęściej nagradzanych i docenianych przez gości restauracji polskich win. W 2017 roku winnica zdobyła tytuł „Polska Winiarnia Roku” podczas gali grand Prix Magazynu Wino, ponadto Złoty Korek dla Pinot Noir 2015, Srebrny Korek dla Pinot Noir 2016 oraz liczne medale Grand Prix EnoExpo.
Degustacja i zwiedzanie winnicy
Winnica przeprowadza degustacje zarówno dla grup, jak i osób indywidualnych. Na miejscu możliwy jest zakup wina.
Dodatkowe atrakcje
W sezonie Winnice Wzgórz Trzebnickich zapraszają na Niewinne Gotowanie, czyli cykliczne spotkania kulinarne z wybitnymi szefami kuchni, którzy w plenerze serwują wyjątkowe dania w towarzystwie specjalnie dobranych do nich win. To wyjątkowy koncept łączący precyzję fine diningu ze swobodną atmosferą kuchni polowej.
Na miejscu
-
Sprzedaż wina na miejscu
-
Sprzedaż wysyłkowa
-
Szkolenia i warsztaty
-
Organizacja imprez
-
Wino białe
-
Wino czerwone
-
Wino różowe
-
Wino pomarańczowe
-
Wino szare
-
Wino musujące
-
Wino wegańskie
-
Wino ekologiczne
-
Pét-Nat
-
Degustacje wina
-
Zwiedzanie winnicy
-
Dodatkowo
-
Szczepy
Kontakt
Winnice Wzgórz Trzebnickich
Węgrów 22A
55-095 Mirków
+48 691 647 042
rafal@wzgorzatrzebnickie.pl
www.craftwine.pl